Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co jsou profese, jak fungují, výše skillu

19. 5. 2007

Jak profese fungují

 

Profese se dají rozdělit na dva základní typy. Jsou to Profese sběratelské (gathering) - ty hráči umožňují hledat a sbírat nejrůznější materiály a suroviny, které se mohou dále zužitkovat v Profesích druhého typu. Tyto Profese jsou výrobní (crafting), jejich hlavním cílem je výroba všemožných předmětů. Každá výrobní Profese (kromě krejčovství) je tedy spjata s některou sběratelskou. Uvedu příklad: k vytvoření předmětu pomocí kovářské Profese (třeba zbraně) budete potřebovat rudu, která se získává Těžbou (Mining). Tyto dva skilly jsou tedy propojené. Hráč se nebude muset nutně učit oba skilly, aby uspěl. Může si například rudu koupit od jiného hráče, který disponuje Těžební Profesí. Dalším příkladem takto propojených skillů je třeba Bylinkářství a Alchymie.

- Ve hře jsou stovky receptů (recipes) pro všechny výrobní Profese. Jsou to vlastně návody na výrobu různých předmětů, které obsahují i informace o všech ingrediencích potřebných k vyrobení daného předmětu.

- Mnoho receptů lze získat od různých NPC postav, které jednotlivé Profese vyučují. Další je možné najít po celém světě, můžete je například najít u mrtvých nepřátel.

- Profese jsou ve World of WarCraft odlišné než u jiných MMORPG her. Blizzard se snaží udělat hru tak, aby každý z předmětů vyrobený pomocí Profesí byl hráčům užitečný a nesloužil pouze k prodeji nebo k navýšení skillu.

- Mnoho surovin, které jsou potřeba k výrobě předmětů, mohou být nalezeny v některých nebezpečných lokalitách světa, takže postava která se craftováním živí nemůže jen sedět na zadku ve městě, ale musí si tyto ingredience pracně vybojovat.

- Výroba předmětů ve World of WarCraft narozdíl od jiných her nikdy neselže. Pokud má postava dostatečné schopnosti, má všechny ingredience k výrobě a ví, jak se předmět vyrábí (z receptu), výroba se vždy podaří.

Výše skillů

Hodnota skillu je znázorněna v první řadě číslem (0-300), které vás omezuje v používání některých receptů a podobně. Zároveň máte ale neustále nějaké označení, které se dělí podle výše skillu takto:
- Journeyman - 1-75
- Expert - 76-150
- Artisan - 151-225
- Master - 226-300
Při přechodu na další stupeň tak musíte občas splnit nějaký Quest nebo získat předmět, s jehož pomocí lze postoupit. Tento prvek zpestřuje zvyšování skillu a občas nabízí i další zajímavé odměny.

Cílem Profesí ve World of WarCraft je sbírání nejrůznějších surovin a jejich následné využívání ve výrobě předmětů. Původní koncepce craftování (Trade Skilly) byla založena na skill bodech a v podstatě se nijak nelišila od ostatních skillů, kterých ve hře naleznete mnoho. Blizzard si ale uvědomil, že tento systém není to pravé ořechové a kompletně herní Profese přepracoval. Spektrum původních Trade Skillů se tak zůžilo z počtu patnácti na pouhých devět. O takové ořezání hry se ale ve skutečnosti nejedná. Pouze byly některé z Trade Skillů přesunuty pod kolonku sekundárních skillů.

Ty se od "hlavních" Profesí liší tím, že nejsou limitované počtem (Profese může postava rozvíjet pouze 2). Některé Trade Skilly však zmizely úplně - Survival Skills byl zrušen a jeho možnosti byly zakomponovány do sekundárního skillu Vaření (Cooking). Páčení zámků (Lockpicking), které mohla dříve provozovat všechna povolání, dostal do vínku pouze Rogue, který byl již dříve pro tento skill ideálním classem. To už jsou ale pouze drobné změny, které na systém skillů a jeho vybalancování působí spíše pozitivně.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář